Life In Universe

Talking about Universe, Science , Technologies, School, and Problems.

  • You are not logged in.
  • Polecamy: Gry

Announcement

Forum Opened at 05.01.2010. English and Poland languages. Have fun. Ximishe.

#1 2010-01-06 17:49:13

Ximishe

Administrator

Registered: 2010-01-05
Posts: 27
Reputation :   
Age: 18
Location: Poland
Profession: Electronics
Conntact: Email

Teleskop Hubble'a dostrzegł galaktyki z początków Wszechświata

http://zdjecia.astronomia.pl/wiadomosci/hst/hs-2009-31-a-web_print.jpg
Najdalsze galaktyki sfotografowane przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Zdjęcie wykonane w bliskiej podczerwieni. Źródło: NASA, ESA, G. Illingworth (UCO/Lick Observatory and the University of California, Santa Cruz), R. Bouwens (UCO/Lick Observatory and Leiden University) and the HUDF09 Team

Astronomowie użyli Kosmicznego Teleskopu Hubble'a do obserwacji w bliskiej podczerwieni. Najsłabsze i najbardziej czerwone obiekty na zdjęciu okazały się galaktykami uformowanymi zaledwie 600 milionów lat po Wielkim Wybuchu.

Obserwowano ten sam obszar nieba, co w bardzo Głębokim Polu Hubble'a (Hubble Ultra Deep Field), wykonanym w roku 2004 zdjęciem najdalej widocznych galaktyk w świetle widzialnym. Nowa kamera Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, kamera szerokiego pola (Wide Field Camera 3 - WFC3) pracuje w zakresie bliskiej podczerwieni, dzięki czemu może zajrzeć głębiej w kosmiczne krańce. Dzieje się tak dlatego, że światło biegnące od najodleglejszych galaktyk jest przesuwane w czerwoną stronę widma, z zakresu ultrafioletowego i widzialnego trafia do bliskiej podczerwieni. Przyczyną tego zjawiska jest rozszerzanie się Wszechświata.

Zdjęcie udało się wykonać pod koniec sierpnia 2009 r. Łączny czas ekspozycji wynosił 173 tysiące sekund w ciągu czterech dni. Kolory na zdjęciu są sztuczne (ludzkie oko nie odbiera fal podczerwonych), kolor niebieski odpowiada zakresowi 1,05 mikrometra, zielony 1,25 mikrometra, a czerwony 1,6 mikrometra

Uzyskane dane zostały udostępnione naukowcom z całego świata. Na ich podstawie powstało do tej pory 12 publikacji naukowych.

Więcej informacji:

http://www.spacetelescope.org/news/html/heic0916.html

Offline

 

Board footer

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.pokemonword.pun.pl www.aldanidar.pun.pl www.frag-cs.pun.pl www.anieme-naruto.pun.pl www.missbimbo.pun.pl