Life In Universe

Talking about Universe, Science , Technologies, School, and Problems.

Announcement

Forum Opened at 05.01.2010. English and Poland languages. Have fun. Ximishe.

#1 2010-01-06 17:46:44

Ximishe

Administrator

Registered: 2010-01-05
Posts: 27
Reputation :   
Age: 18
Location: Poland
Profession: Electronics
Conntact: Email

Sfotografowano układ podwójny gwiazd w fazie formowania się

http://zdjecia.astronomia.pl/wiadomosci/subaru/m_SR24.jpgMłody układ podwójny gwiazd SR24. Po lewej obserwacje w bliskiej podczerwieni z teleskopu Subaru, a po prawej symulacje numeryczne. Źródło: A - The Graduate University for Advanced Studies, B – Chiba University.

Japońscy astronomowie użyli teleskopu Subaru do bezpośredniego sfotografowania układu podwójnego gwiazd będącego w fazie tworzenia się. Następnie udało im się uzyskać zgodność symulacji numerycznych ze strukturami materii widocznymi na zdjęciu.

Młody układ podwójny nosi oznaczenie SR24, widoczny jest w konstelacji Wężownika i znajduje się 520 lat świetlnych od Słońca. Astronomowie obserwowali go w lipcu 2006 r., uzyskując wysokiej rozdzielczości zdjęcia w bliskiej podczerwieni, na których widać dyski otaczające oba składniki układu podwójnego. Dodatkowo na zdjęciach widać połączenie między oboma dyskami oraz spiralne ramię wychodzące z dysku głównego składnika układu.

Gdy mamy do czynienia z młodą gwiazdą, często jest ona otoczona dyskiem protoplanetarnym, z którego mogą formować się planety. Taki dysk rozciąga się na odległość kilkaset razy większą niż odległość Ziemia-Słońce. Sytuacja komplikuje się w przypadku układu dwóch młodych. Każdą z gwiazd mogą otaczać dyski gazowo-pyłowe, a do tego może istnieć trzeci dysk, otaczający układ jako całość. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku SR24.

Naukowcy wykonali dwuwymiarowe symulacje numeryczne akrecji z dysku otaczającego cały układ podwójny i uzyskali struktury podobne do występujących na zdjęciu. Na podstawie tego podobieństwa między obserwacjami, a modelem, można sądzić, że świeża materia z dysku zewnętrznego zasila dysk otaczający główny składnik układu poprzez spiralne ramię. Symulacje potwierdziły także formowanie się połączenia między dyskami obu gwiazd, w którym mamy do czynienia z wypływem gazu i frontem uderzeniowym wytworzonym przez kolizję materii rotującej wokół składników układu.

W badaniach brali udział naukowcy z The Graduate University for Advanced Studies, National Astronomical Observatory of Japan oraz z kilku innych japońskich uniwersytetów. Kierownikiem zespołu badawczego jest Satoshi Mayama. Wyniki badań zostały opublikowane w "Science Express" oraz będą następnie publikowane w czasopiśmie "Science".

Więcej informacji:

http://www.naoj.org/Pressrelease/2009/11/19/index.html

Offline

 

Board footer

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.aldanidar.pun.pl www.frag-cs.pun.pl www.graonaruto.pun.pl www.missbimbo.pun.pl www.anieme-naruto.pun.pl