Ximishe - 2010-01-06 17:39:32

http://zdjecia.astronomia.pl/wiadomosci/herschel/aquila.jpgObszar formowania się gwiazd w gwiazdozbiorze Orła. Zdjęcie wykonane instrumentami SPIRE i PACS przez Kosmiczne Obserwatorium Herschel. Źródło: ESA/Hesrchel/Gould Belt Key Project.

Europejska Agencja Kosmiczna ESA zaprezentowała pierwsze wyniki naukowe z Kosmicznego Obserwatorium Herschel. Obserwatorium Herschel badało narodziny gwiazd, gromadę galaktyk, odległe galaktyki i obiekt dużo bliższy - planetę karłowatą.

http://herschel.cf.ac.uk/sites/herschel.cf.ac.uk/files/virgo_cluster_optical_spire.JPGhttp://herschel.cf.ac.uk/sites/herschel.cf.ac.uk/files/GOODS-North_SPIRE_labelled.jpg
Na jednym z zaprezentowanych zdjęć widać obszar formowania się gwiazd odległy o około 1000 lat świetlnych, a na niebie widoczny w gwiazdozbiorze Orła. Kolory na zdjęciu są sztuczne, czerwony odpowiada falom o długości 500 mikrometrów, zielony falom 170 mikrometrowym, a niebieski falom 70 mikrometrowym. Sfotografowany obszar ma rozmiar około 60 lat świetlnych.

Na zdjęciu widać zimny pył (czerwony i pomarańczowy). Obszary widoczne na niebiesko są cieplejsze. To regiony, w których gaz kolapsuje formując gwiazdy, albo ten proces właśnie się zakończył i mamy do czynienia z protogwiazdą.

Na innych zaprezentowanych zdjęciach pokazano fragment gromady galaktyk Virgo, odległej o 50 milionów lat świetlnych. Dzięki obserwacjom w dalekiej podczerwieni można badać zachowanie gazu i pyłu w gromadzie galaktyk.

Wykonane zostały też obserwacje bardzo odległych galaktyk, położonych od 3 do 10 miliardów lat świetlnych od nas. Były to testowe obserwacje, które potrwały 14 godzin. Naukowcy spodziewają się wykrycia jeszcze więcej obiektów w trakcie właściwych, długotrwałych kampanii obserwacyjnych.

Wśród obserwowanych obiektów znalazła się także planeta karłowata Makemake. To jeden z najchłodniejszych obiektów w Układzie Słonecznym, o temperaturze minus 240 stopni Celsjusza. Makemake jest bardzo trudna do sfotografowania, a okazała się jeszcze słabsza na falach milimetrowych niż przypuszczano. Udało się ją wykryć poprzez wykonanie dwóch zdjęć w odstępie 44 godzin, a następnie odjęcie ich od siebie. Na wynikowym obrazku widać jak Makemake przesunęła się po niebie.

Więcej informacji http://herschel.cf.ac.uk/node/167

www.biecz24.pun.pl www.grad.pun.pl www.runepl.pun.pl www.panfuq.pun.pl www.kagura.pun.pl